а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Израел

Вид збор: Име
Ранг: 8383
Независна држава на Блискиот Исток.
Англиски: Israel
Употреба: Географија
Изведенки
1. Израелец м.
мн. Израелци
2. Израелка ж.
мн. Израелки
3. израелски прид.
израелскиот
Пример: израелски премиер