а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Зодијак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29899
Небесен појас што опфаќа дванаесет соѕвездија низ кои минува Сонцето на својот привиден пат во период од една година.
Англиски: zodiac
Употреба: Астрономија
Примери:
Знаци на Зодијакот.
Изведенки
зодијачки прид.
зодијачкиот
Пример: Дванаесетте зодијачки знаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи