а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Загреб

Вид збор: Име
Главен град на Република Хрватска.
Англиски: Zagreb
Употреба: Географија
Изведенки
1. загрепчанец м.
мн. загрепчани
2. загрепчанка ж.
мн. загрепчанки
3. загрепски прид.
загрепскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи