а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Житен молец

Вид збор: Сложенка
Пеперуга и ларва што го напаѓа зрното на житните растенија.
Латински: Sitotroga cerealella olivier Англиски: Angoumois Grain Moth
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи