а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Житен жижок

Вид збор: Сложенка
Инсект со темнокафена боја, што го напаѓа зрното на пченицата, 'ржта, јачменот, пченката и др.
Латински: Sitophilus granarius l Англиски: Wheat weevil
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи