а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Егеец

мн. Егејци
Вид збор: Именка, машки род
Македонец од егејскиот дел на Македонија.
Албански: Egjej
Употреба: Географија
Изведенки
Егејка ж.
мн. Егејки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи