а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Европеец

мн. Европејци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7508
жител на европскиот континент
Англиски: European Албански: Europian
Употреба: Географија , Политика
Изведенки
1. Европејка ж.
мн. Европејки
2. европејски прид.
европејскиот