а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Евроазија

Вид збор: Име
Ранг: 18120
Заедничко име за двата континента Европа и Азија.
Англиски: Euroasia Албански: Euroazi
Употреба: Географија
Примери:
Евроазија е најголемото едноделно тло на Земјата.
Изведенки
евроазиски прид.
авроазискиот
Пример: евроазиски континент