а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ДНК

Вид збор: Скратеница
Деоксирибонуклеинска киселина.
Англиски: DNA
Употреба: Биологија
Примери:
Научниците одамна знаат дека ДНК влијае врз тоа колку консумираме кафе.
ДНК тестовите покриваат широк спектар на генетска примена во здравството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи