а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ДДВ

Види и: данок (м.)
Вид збор: Скратеница
данок на додадена вредност
Англиски: VAT
Употреба: Економија
Примери:
Во Македонија се плаќа ДДВ од 18%.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи