а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Грузија

Вид збор: Име
Земја во кавкаскиот регион.
Англиски: Georgia
Употреба: Географија
Изведенки
1. грузиски прид.
грузискиот
Пример: грузиска азбука
2. грузински прид.
грузинскиот
Пример: грузинска минерална вода
3. Грузиец м.
мн. Грузијци
4. Грузинец м.
мн. Грузинци
5. Грузијка ж.
мн. Грузијки
6. Грузинка ж.
мн. Грузинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи