а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Грк

мн. Грци
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на народ што живее во Грција.
Англиски: Greek Албански: Grek
Употреба: Географија
Изведенки
Гркинка ж.
мн. Гркинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи