а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Гринич

Вид збор: Име
Градска населба во Лондон низ кој минува 0º меридијан географска должина.
Англиски: Greenwich
Употреба: Географија
Изведенки
гринички прид.
гриничкиот
Пример: гриничко време, гринички меридијан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи