а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Германија

(едн.)
Вид збор: Име
Сојузна Република Германија, водечка индустриска земја во Централна Европа.
Англиски: Germany Албански: Gjermania
Употреба: Географија
Изведенки
1. Германец м.
мн. Германци
2. Германка ж.
мн. Германки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи