а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Гевгелија

Вид збор: Име
Ранг: 21860
град во Македонија
Англиски: Gevgelija
Употреба: Географија
Изведенки
1. гевгеличанец м.
мн. гевгеличани
2. гевгеличанка ж.
мн. гевгеличанки
3. гевгелиски прид.
гевгелискиот
4. Гевгелиско ср.
гевгелиска област
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК