а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Галичник

Вид збор: Име
Село во западниот дел на Република Македонија.
Англиски: Galichnik
Употреба: Географија
Изведенки
1. галичанец м.
мн. галичани
2. галичанка ж.
мн. галичанки
3. галички прид.
галичкиот
Пример: галичка свадба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи