а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Вознесение

Вид збор: Име
Христијански празник, посветен на Христовото вознесување на небото, што се слави на четириесеттиот ден по Велигден.
Англиски: Ascension
Употреба: Црковен термин
Примери:
Сите се подготвуваа за утрешниот празник Вознесение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи