а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Водици

Вид збор: Име
Христијански празник што се слави на 19 јануари во чест на денот кога Исус Христос бил крстен во реката Јордан.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Никогаш толку не студело на Водици.
Умре пред две години околу Водици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи