а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Влав

мн. Власи
Вид збор: Именка, машки род
Народ од романската етничка група, населен ширум Балканскиот Полуостров.
Англиски: Wallachian Албански: Vlleh
Употреба: Географија
Примери:
мегленски Власи
Изведенки
1. влашки прид.
влашкиот
Пример: влашки јазик
2. Влаинка ж.
мн. Влаинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи