а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Виена

Вид збор: Име
Виена е главен град на Република Австрија и е една од деветте сојузни покраини на државата.
Англиски: Vienna Германски: Wien Албански: Vjenë
Употреба: Географија
Изведенки
1. виенчанец м.
мн. виенчанци
2. виенчанка ж.
мн. виенчанки
3. виенски прид.
виенскиот
Пример: виенска конвенција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи