а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Венеција

Вид збор: Име
Ранг: 4154
италијански град и историски град држава
Англиски: Venice
Употреба: Географија
Изведенки
1. венецијански прид.
венецијанска
Пример: венецијанско стакло
2. Венецијанец м.
мн. Венецијанци
3. Венецијанка ж.
мн. Венецијанки
4. венециец м.
мн. венецијци
5. венецијка ж.
мн. венецијки
6. венециски прид.
Пример: Венециски филмски фестивал
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК