а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Велјанедела

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
недела на Велигден
Англиски: Easter Sunday
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во Велјанедела посното мени се заменува со свечен мрсен ручек и раскошна велигденска трпеза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК