а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Велипеток

Вид збор: Именка, машки род
Петокот пред Велигден (денот на Христовото распетие).
Англиски: Good Friday
Употреба: Црковен термин
Изведенки
велипеточен прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи