а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Велес

Вид збор: Име
Град во средишниот дел на Македонија.
Англиски: Veles Турски: Köprülü Албански: Velesi
Употреба: Географија
Изведенки
1. велешки прид.
велешкиот
Пример: Велешката топилница.
2. велешанец м.
мн. велешани
3. велешанка ж.
мн. велешанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи