а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Вашингтон

Вид збор: Име
Сојузна држава и главен град на САД.
Англиски: Washington
Употреба: Географија
Изведенки
1. вашингтонец м.
мн. вашингтонци
2. вашингтонка ж.
мн. вашингтонки
3. вашингтонски прид.
вашингтонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи