а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Василица

Вид збор: Именка, женски род
Првиот ден од Нова година по стариот календар, 14 јануари.
Англиски: New Years Day
Примери:
Потоа дојде Божик, па Василица, па Водици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи