а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Бугарин

мн. Бугари
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на јужнословенски народ што живее во Бугарија.
Англиски: Bulgarian Албански: Bullgar
Употреба: Географија
Изведенки
Бугарка ж.
мн. Бугарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи