а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Британија

Вид збор: Име
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.
Англиски: Britain
Употреба: Географија
Изведенки
1. Британец м.
мн. Британци
2. Британка ж.
мн. Британки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи