а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Босфор

Вид збор: Име
Морски проток меѓу Мраморното и Црното Море.
Англиски: Bosphorus
Употреба: Географија
Изведенки
босфорски прид.
босфорскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи