а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Босна

Вид збор: Име
историски и географски регион на Балканскиот Полуостров
Англиски: Bosnia
Употреба: Географија
Изведенки
1. босански прид.
босанскиот
Пример: босански севдалинки
2. Босанец м.
мн. Босанци
3. Босанка ж.
мн. Босанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи