а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Божик

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11651
Раѓањето Христово, голем христијански празник.
Англиски: Christmass
Употреба: Црковен термин
Изрази
(ирон.) Од Бадник до Божик - божем многу одамна, всушност од вчера до денес.