а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Битола

Вид збор: Име
Град во југозападниот дел на Македонија.
Англиски: Bitola Турски: Manastır Албански: Manastiri Грчки: Μοναστήρι
Употреба: Географија
Изведенки
1. битолчанец м.
мн. битолчани
2. битолчанка ж.
мн. битолчанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи