а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Библија

(едн.) Библијата
Вид збор: Именка, женски род
Збирка од стари канонски текстови кај Евреите и христијаните во два дела: Стар завет и Нов завет; Свето писмо.
Англиски: Bible
Примери:
Словенскиот превод на Библијата го направиле браќата Кирил и Методиј.
Изведенки
библија ж.
мн. библии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи