а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Берово

Вид збор: Име
Град во источниот дел на Република Македонија.
Англиски: Berovo
Употреба: Географија
Изведенки
1. беровец м.
мн. беровци
2. беровка ж.
мн. беровки
3. беровски прид.
беровскиот
Пример: беровско сирење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи