а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Берлин

Вид збор: Име
Главен град на Германија.
Англиски: Berlin
Употреба: Географија
Изведенки
1. берлинец м.
мн. берлинци
2. берлинка ж.
мн. берлинки
3. берлински прид.
берлинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи