а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Белорусија

Вид збор: Име
Држава во Источна Европа.
Англиски: Belarus
Употреба: Географија
Изведенки
1. Белорус м.
мн. Белоруси
2. Белорусинка ж.
мн. Белорусинки
3. белоруски прид.
белорускиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи