а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Белисе

Вид збор: Име
Земја во Централна Америка (бивш Британски Хондурас).
Англиски: Belize
Употреба: Географија
Изведенки
1. Белисеец м.
мн. Белисејци
2. Белисејка
мн. Белисејки
3. белисејски прид.
белисејскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи