а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Белград

Вид збор: Име
Име на главниот град на Србија и поранешен главен град на Југословенската федерација.
Англиски: Belgrade Српски: Београд Албански: Beogradi
Употреба: Географија
Изведенки
1. белграѓанец м.
мн. белграѓани
2. белграѓанка ж.
мн. белграѓанки
3. белградски прид.
белградскиот
Пример: белградски бизнисмен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи