а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Белгија

Вид збор: Име
Земја во западна Европа.
Англиски: Belgium
Употреба: Географија
Изведенки
1. белгиски прид.
белгискиот
2. Белгиец м.
мн. Белгијци
3. Белгијка ж.
мн. Белгијки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи