а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Балканец

мн. Балканци
Вид збор: Именка, машки род
жител на Балканскиот Полуостров
Употреба: Географија
Примери:
Македонците и Турците се најрелигиозни Балканци.
Во западноевропските земји живеат многу Балканци.
Изведенки
Балканка ж.
мн. Балканки
Пример: Балканките се најубави девојки во светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи