а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Бадник

мн. бадници
Вид збор: Именка, машки род
1. Бадник, верски православен празник, ден спроти Божиќ.
Албански: dita para Krishtlindjes
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вечер чекаме Бадник, никаде не се оди.
2. Дабово дрво или дабова гранка - симбол за празникот Бадник.
Албански: degë dushku
Употреба: Црковен термин
Примери:
Го носат бадникот.
Бадници прекрстени на оган.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи