а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Африка

Вид збор: Име
Африка е втор по големина континент во светот.
Англиски: Africa
Употреба: Географија
Примери:
Во Африка живеат лавовите.
Изведенки
1. Африканец м.
мн. Африканци
2. Африканка ж.
мн. Африканки
3. африкански прид.
африканскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи