а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Атина

Вид збор: Име
Главен град на Република Грција.
Англиски: Athens Грчки: Αθήνα
Употреба: Географија
Изведенки
1. атински прид.
атинскиот
Пример: атински универзитет
2. атињанец м.
мн. атињани
3. атињанка ж.
мн. атињанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи