а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Арнаут

мн. Арнаути
Вид збор: Именка, машки род
Османлиски назив за Албанец.
Англиски: Albanian Турски: Arnavut
Употреба: Архаизам
Примери:
Ако се Турци или Власи или Арнаути, како ќе се разбирам за да зборувам?
Изведенки
1. Арнаутка ж.
мн. Арнаутки
2. арнаутски прид.
арнаутскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи