а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Арктик

Арктикот
Вид збор: Именка, машки род
Северен Пол
Англиски: arctic Албански: Arktiku
Употреба: Географија
Изведенки
арктички прид.
Пример: арктичка зима, арктички студ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи