а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Ариец

мн. Аријци
Вид збор: Именка, машки род
1. Припадник на народи од индоевропската или индогерманската јазична фамилија.
Англиски: Aryan
Употреба: Лингвистика
2. Припадник на индоевропската раса со бела или светла кожа.
Англиски: Aryan
Употреба: Географија
3. Припадник на ариевската раса во нацистичка Германија.
Англиски: Aryan
Употреба: Историја
Изведенки
1. Аријка ж.
мн. Аријки
2. Ариевец м.
мн. Ариевци
3. ариевски прид.
ариевскиот
Пример: ариевска раса