а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Арап

мн. Арапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10064
1. Жител на пустината што воглавно живее на подрачјето на Арабија.
Англиски: Arab Албански: Arab
Употреба: Географија
2. За арапски коњ.
Англиски: Arab Албански: arab
Употреба: Зоологија
Изведенки
Арапка ж.
мн. Арапки