а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Арапин

Види и: Арап (м.)
мн. Арапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16083
арап, црнец
Англиски: negro
Употреба: Народна поезија
Примери:
Кога гледаат, црна Арапина.
Ели чуеш млада невесто, што ни дошла црна Арапина.