а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Антарктик

Антарктикот
Вид збор: Именка, машки род
јужен пол
Англиски: Antarctica Албански: Antarktiku
Употреба: Географија
Примери:
Антарктикот е најладното место на Земјата.
Изведенки
антарктички прид.
Пример: антарктичка експедиција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи