а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Анкара

Вид збор: Име
Главен град на Турција.
Англиски: Ankara
Употреба: Географија
Изведенки
1. анкарец м.
мн. анкарци
2. анкарка ж.
мн. анкарки
3. анкарски прид.
анкарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи